SEAT Cordoba SX 1.6L 5MT FWD (75 HP)
1996–1999
74
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |