SEAT Cordoba Vario 1.7L SDI 5MT RWD (60 HP)
1996–1999
59
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |