SEAT Cordoba 1.4L TDI 5MT FWD (70 HP)
2003–2009
68
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1119kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |