SEAT Cordoba 1.4L TDI 5MT FWD (80 HP)
2003–2009
79
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 177km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1144kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |