SEAT Cordoba 1.6L 4AT FWD (100 HP)
1999–2003
99
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4161mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |