SEAT Cordoba 1.6L 5MT FWD (105 HP)
2003–2009
103
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1065kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |