SEAT Cordoba 1.9L SDI 5MT FWD (68 HP)
2003–2009
63
bhp
Power
17.9
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.9s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1114kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |