SEAT Exeo 1.8L TSI 6MT (150 HP)
2008–2013
148
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2642mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |