SEAT Ibiza 3 Doors 1.2L 5MT FWD (64 HP)
2006–2008
63
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |