SEAT Ibiza 3 Doors 1.4L 16v 5MT FWD (75 HP)
2006–2008
74
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1034kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |