SEAT Ibiza 3 Doors 1.8L 16v 5MT FWD (129 HP)
1993–1996
127
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |