SEAT Ibiza 3 Doors 1.8L 20VT 5MT FWD (180 HP)
2006–2008
177
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1177kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |