SEAT Ibiza 3 Doors 1.8L 4AT FWD (90 HP)
1996–1999
89
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3850mm |
| Width | 1640mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |