SEAT Ibiza 3 Doors 1.9L SDI 5MT FWD (64 HP)
2002–2006
63
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1065kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |