SEAT Ibiza 3 Doors 1.9L TDI 5MT FWD (100 HP)
2006–2008
99
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1142kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |