SEAT Ibiza 3 Doors 2.0L 5MT FWD (116 HP)
1996–1999
114
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 166Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 198km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3850mm |
| Width | 1640mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |