SEAT Ibiza Cupra 1.4L TSI 7AT (180 HP)
2012–2017
177
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4061mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1172kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |