SEAT Ibiza Cupra 1.8L Turbo 5MT FWD (180 HP)
1999–2001
177
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3879mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1094kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |