SEAT Ibiza Cupra 2.0L 16v 5MT (150 HP)
1996–1999
148
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 216km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |