SEAT Ibiza FR Sport Coupe (SC) 1.2L 5MT FWD (70 HP)
2009–2017
68
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4072mm |
| Width | 1693mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1049kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |