SEAT Ibiza FR Sport Coupe (SC) 1.2L TSI 5MT FWD (105 HP)
2009–2017
103
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4072mm |
| Width | 1693mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1095kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |