SEAT Ibiza FR Sport Coupe (SC) 1.6L TDI 5MT FWD (105 HP)
2009–2017
103
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4072mm |
| Width | 1693mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |