SEAT Ibiza SportCoupe (SC) 1.4L 5MT FWD (85 HP)
2008–2017
84
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4034mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |