SEAT Ibiza SportCoupe (SC) 1.9L TDI 5MT FWD (105 HP)
2008–2017
104
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4034mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 974kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |