SEAT Ibiza ST 1.2L TSI 7AT (105 HP)
2010–2017
103
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4227mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |