SEAT Ibiza ST 1.4L TSI 7AT (150 HP)
2010–2017
148
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4227mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |