SEAT Leon Cupra R 2.0 TSI 6MT (265 HP)
2009–2012
261
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4308mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |