SEAT Leon Cupra R 2.0L TSI 6MT FWD (310 HP)
2017–
306
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4323mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 1453kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |