SEAT Leon Cupra 2.0L TSI 6MT FWD (280 HP)
2013–
276
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/30 R19 91Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |