SEAT Leon SC 3-doors 1.0L TSI 7AT FWD (115 HP)
2017–
113
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2060mm |
| Kerb Weight | 1203kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |