SEAT Leon SC 3-doors 1.2L TSI 5MT FWD (86 HP)
2017–
85
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 85bhp |
| Power | 63.3kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2060mm |
| Kerb Weight | 1168kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |