SEAT Leon SC 3-doors 1.2L TSI 6MT FWD (110 HP)
2017–
108
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2060mm |
| Kerb Weight | 1193kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |