SEAT Leon SC 3-doors 1.4L TSI 6MT FWD (122 HP)
2013–2017
121
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1168kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |