SEAT Leon SC 3-doors 1.4L TSI 6MT FWD (125 HP)
2017–
123
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2060mm |
| Kerb Weight | 1213kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |