SEAT Leon SC 3-doors 1.6L TDI 5MT FWD (105 HP)
2013–2017
76
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1266kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |