SEAT Leon SC 3-doors 1.6L TDI 7AT FWD (105 HP)
2013–2017
105
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1286kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |