SEAT Leon X-Perience 1.4L TSI 6MT AWD (125 HP)
2014–
123
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1529kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |