SEAT Leon X-Perience 1.6L TDI 6MT AWD (110 HP)
2014–
109
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
71.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 71.3mpg |
| Combined | 3.3L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 95V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |