SEAT Leon X-Perience 1.8L TSI 6AT AWD (180 HP)
2014–
178
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1486kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 95V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |