SEAT Leon 1.4L 16V 5MT FWD (75 HP)
2000–2006
74
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
35.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1391cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.2mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4183mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1136kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |