SEAT Leon 1.9L TDI 5MT FWD (110 HP)
2000–2006
109
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4183mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1234kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |