SEAT Leon 1.9L TDI ECO 5MT FWD (105 HP)
2009–2012
103
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
52.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.2mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4315mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |