SEAT Malaga 1.2L 5MT FWD (63 HP)
1985–1992
62
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1193cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 910kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/55/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |