SEAT Malaga 1.5i 5MT FWD (100 HP)
1985–1992
99
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |