SEAT Malaga 1.7d 5MT FWD (56 HP)
1985–1992
55
bhp
Power
22.9
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1714cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 55bhp |
| Power | 41kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 22.9s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 977kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |