SEAT Marbella 0.9L 4MT (41 HP)
1986–1998
40
bhp
Power
19.2
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 40bhp |
| Power | 30kW |
| Torque | 60Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.2s |
| Top Speed | 135km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3480mm |
| Width | 1461mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2159mm |
| Kerb Weight | 710kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |