SEAT Mii 5 doors 1.0L MPI Ecofuel FWD (68 HP)
2012–2019
67
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 90Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3556mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 929kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |