SEAT Seat Leon Hatchback 1.0L eTSI (110 HP)
2020–
108
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 3 |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |