SEAT Seat Leon ST Cupra 2.0L TSI DSG FWD (300 HP)
2015–
296
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1466kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |