SEAT SEAT Leon ST 1.6L TDI 5MT FWD (90 HP)
2013–
89
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1326kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |